Neviditelný obrubník

priklad instalace neviditelneho obrubnikuNeviditelný obrubník je typ plastového obrubníku, který po instalaci nevyčnívá nad úroveň okolního povrchu. Není proto na první pohled vidět a tím zlepšuje vizuální dojem upravené plochy.

Používá se jako prvek oddělující užitkovou plochu od dekorační. Při oddělení trávníku od výrazně jinak zbarvené plochy, např. mulčované kůrou, nebo vysypané praným štěrkem, tak vynikne dekorační význam jednotlivých ploch.

Jako neviditelný obrubník se používají zejména plastové obrubníky s různou výškou, délkou a tloušťkou stěny. Výrobky z jiných materiálů jsou méně časté, protože podléhají přirozené degradaci v půdě (dřevo, kovové části, beton).

 

V parcích, okolo rodinných domů, nebo u hřištních ploch se skryté obrubníky používají i pro jejich praktický vliv na snížení schopnosti trávy a plevele prorůstat do okolní plochy. Tyto jsou většinou dekorační a stavěné jako nízkoúdržbové.

S použitím obrubníků, které mohou sahat až 10 centimetrů pod úroveň země, se kořenový systém trávy a jiných rostlin nedostává do vedlejších ploch. Díky tomu pak plochy nezarůstají novou trávou nebo plevelem. Proto není nutné je pracně čistit, ani aplikovat chemické hubicí přípravky.

 

Různé typy obrubníků mohou dále sloužit dalším účelům:

  • k rozvodu vody pro zavlažování,
  • obrubníky s vodícími lištami pro závlahové hadice a vodiče nízkého napětí,
  • podhrabové desky.

V nabídce našeho eshopu jsou k dispozici obrubníky od výrobců Ekobord, geoPRODUCT, Gardenbord, Gardener a Megran.

 

Mezi nejuniverzálnější typy obrubníků patří tyto modely: