Roubovací kleště – zázrak nebo zadarmo drahé?

Supermarkety jsou možná přeplněné ovocem, ale mnohým chybí příjemná chuť opečovávaného ovoce. A tak se u rodinných domků pomalu vytrácí plochy bez užitkových stromů a plodin a my jsme za to jen rádi. Dřívě čistě okrasné zahrady opět doplňují užitkové koutky s ovocnými keři a stromy, nebo s obdělávanými vyvýšenými záhony. Na mnohých zahradách už zase vidíme fóliovníky a skleníky.

Získat domácí ovoce s bohatou chutí už dávno není disciplínou profesionálních pěstitelů. Naroubovat si na své stromy vlastní oblíbenou odrůdu může opravdu každý. A stačí k tomu roubovací multifunkční kleště a předpřipravená roubovací páska.

 
A jak mohou roubovací kleště pomáhat v domácí zahradě?

Své by k tomuto tématu mohli říci vinaři, kteří podobné kleště používají několik posledních dekád. Roubovací kleště tak nejsou žádná novinka, ale postupně si nachází cestu právě mezi nadšence a hobby zahrádkáře.

Multifunkční kleště pomáhají se dvěma hlavními úkony roubování:

  • ustřihnutí větvičky, na kterou roubujeme a samotného roubu na požadovaný průměr.
  • Tvarová příprava roubu a podnože, která umožňuje snadné spojení obou částí.

 

K dodávaným kleštím u nás získáte tři různé tvary nožů, které lze jednoduše vyměňovat přiloženým klíčem.

Podnož a roubovaná větvička k sobě musí rozměrově přibližně sedět. Jen tak docílíte optimálního spojení a maximalizujete šanci na zdárné uchycení roubu.

Pokaždé provádíme dva řezy. Jeden na podnoži a druhý na roubu. Podle použitého typu nože bude mít řez tvar písmene U, V nebo Ω.

Roubovací kleště mají tu výhodu, že vyseknutí tvaru budoucího spojení je vždy stejně přesné. Díky tomu pak do sebe podnož a roub zapadají jako puzzle. Při tradiční přípravě nožem, nebo roubovacím nožem, na to potřebujete delší cvik, než se to bude ono.

 

Přesnost spojení a čistota řezu má přitom zásadní vliv na úspěšnost srůstu roubu s podnoží.

 

Multifunkční roubovací kleště možá nejsou zázrakem v ovocnářství. Ale máte v nich pomocníka, který nahradí roubovací nůž i ovocnářské zahradní nůžky, a který usnadní a zrychlí práci na zahradě.
 
A protože sami roubovací kleště z našeho eshopu používáme, přinášíme i pár praktických tipů jak je používat:
  • práce s rouby je mnohem jednodušší, když budou mít délku aspoň 5 mm. Na menších roubech nevytvoříte potřebnou plochu pro dobré spojení s podnoží. Roub pak bude i po zapáskování špatně držet a nesroste. Pokud už "musíte", tak raději sáhněte po roubovacím noži.
  • Specializované roubování konifer a čarověníků je prakticky vyloučené. Ale úspěšně roubovat jde i některou zeleninu. 
  • Pevnost spojení záleží na průměru roubu a podnože a také délce jejich vzájemného spojení. U roubovacího nože řez obou stran sedí perfektně, ale není moc dlouhý. Proto na to musíme myslet. Používáme proto kratší rouby, abychom snížili páku roubu na spojení s podnoží. Také pevně páskujeme, případně spojení dodatečně vyztužíme. Myslet musíme i na ptáky, kteří využívají větvičky k sezení a mohou spojení roubu narušit.
  • Nože a čepele nůžek po použití dobře očistíme. Po zaschnutí nečistot už se čištění dost znesnadňuje.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení