Společně s námi šetříte přírodu

Když jsme zakládali náš eshop, byl samotný dopad na přírodu jedno z prvních témat. Věnujeme se totiž sami stavění a předělávání zahrad a máme k přírodě hodně blízko. Sami pěstujeme ovoce i zeleninu (a taky kaktusy). Máme zahrady, sad, vyrábíme si vlastní kompost a tak s velkou částí prodávaného zboží máme zkušenosti z první ruky.

 

Jenže při provozu eshopu vzniká také hodně odpadu. Dali jsme si proto za cíl snižovat množství všech zbytků a odpadů na minimum.

Recyklační cyklus obalovaného materiálu

 

A jak toho dosahujeme?

 

 • používáme v maximální míře kartonové (papírové) krabice a tubusy. Jejich recyklace je totiž snadná – je to jen papír a trocha lepidla.
 • Krabice pořizujeme nové, ale také vracíme do oběhu už dříve použité kartony z druhé ruky. Nemusíme tak zajišťovat tolik nově vyráběných krabic.
 • Jako výplně do zásilek používáme výhradně recyklovatelné výplně, nebo materiály, které jsou snadno recyklovatelné.
 • Plastové obaly a výplně používáme jen tam, kde je to nezbytně nutné. Bílé a černé ovinovací folie používáme pro paletované, nebo atypicky zabalené zásilky, kde je stretch folie nezbytná pro zpevnění.
 • Omezujeme tisk dokumentů v kanceláři i ve skladu na naprosto nezbytné minimum. K objednávkám tiskneme jen štítky. Vše ostatní vám posíláme elektronicky a je jen na vás, zdali si daný doklad potřebujete vytisknout.
 • Na eshopu upřednostňujeme zboží, které je vhodné pro recyklační cyklus. Jednoduše takové, které už je vyrobeno z recyklovaného materiálu, nebo které se dá po konci životnosti předat k recyklaci. Některé naše plastové zahradní obrubníky jsou dokonce ze 100% recyklátu.

 

Jak třídit obaly z našich zásilek

Ať už jste zboží dostali v nové nebo opakovaně použité krabici, vždy je zásilka zabalená tak, aby bylo možné obalový materiál předat k recyklaci bez složitého třídění. Krabice olepujeme některým ze třech typů lepicích pásek:

 1. papírová páska (jen velmi lehké balíčky),
 2. plastová páska,
 3. plastová páska s výztuží ze skelných vláken (pro balíky nad 20 kg).

modry kontejner na papirzluty kontejner na plast

Krabice s papírovou páskou můžete ihned vyhodit ke kontejneru na papír. Žádné další třídění není potřeba.

Krabice s plastovou páskou první zbavte pásek (patří do plastu), a krabici vhoďte do papírového odpadu.

Pokud je krabice stažená plastovou stahovací páskou se sponou, tak obě patří do plastů.

 

V krabicích jsou pro ochranu zboží přidané tlumicí výplně. Používáme tyto druhy:

 1. FloPak tělíska ze škrobu – nezatěžují přírodu. Vyplňujeme jimi velké prostory, aniž bychom zvýšili dramaticky hmotnost balíku. Netřídí se – jsou 100% kompostovatelné. Po kontaktu s vodou se okamžitě začnou rozpouštět na živiny.
 2. Praktická výplň je i karton z krabic, které se už nehodí jako obal. Rozřezáním a poskládáním vzniká velmi praktický tlumicí materiál, který chrání hrany citlivého zboží a zabraňuje proražení krabice při pádu. Třídí se do papíru.
 3. Bublinková folie a vzduchové polštářky. Přesně ty, co je milují děti, protože tak skvěle praská, když ji pomačkáte. Třídí se do plastu.
 4. Mačkaný recyklovaný papír (Speedman). Většinou je to dlouhý pás tenkého papíru. Účinně tlumí otřesy a chrání zboží v menších krabicích. Nechává se v kartonu a i s ním se vyhazuje do kontejnerů na papír.

 

 

Kromě naší snahy o účelné snižování odpadů z našeho podnikání jsme také součástí recyklační aktivity Kam s ním (www.kamsnim.cz). I vy můžete kdykoliv přispět podle vašich možností. Na mapě najdete nejbližší vhodné místo a pak jen stačí sem odnést nepotřebné obaly nebo výplně, které mohou brzy posloužit znovu i bez návštěvy recyklační linky.


Výrazně se tak sníží množství věcí, které by jinak skončily na skládce a také množství věcí, které by se musely vyrobit pro jejich náhradu.

Děkujeme, že nám pomáháte šetřit přírodu.