Kompostování a snížení ekologické zátěže domácnosti

Je to jednoduché, cenově dostupné, účelné a užitečné. Co je to? KOMPOSTOVÁNÍ!

Mnoho obcí v dnešní době pracuje na snížení objemu komunálního odpadu. Existují programy na třídený odpad, sběrné dvory a dokonce i speciální popelnice na bioodpad. Jenže zrovna u bioodpadních popelnic si často klademe otázku, zda není účelnější kompostovat? Bioodpad je totiž přirozeně součástí každé domácnosti a jeho přírodním procesem rozkladu za přístupu vzduchu se dá vytvořit velmi kvalitní organické hnojivo – kompost.

Navíc kompostéry jsou velmi jednoduché ja obsluhu a svou práci dělají téměř samy. Výsledek kompostování významně pomůže každé zahrádce, aby více plodila a potřebovala méně časté zálivky.

 

Argumenty proč kompostovat chápeme jako přínosy kompostování:

  • kompostování snižuje objem domovního odpadu o 20 % až 50 %,
  • kompost zvyšuje kvalitu půdy o humusovité složky,
  • kompostem obohacená půda lépe zadržuje vody a tím snižuje nutnnost zálivky,
  • kompost a organická hmota podporuje rozvoj prospěšné půdní mikroflóry a mikro i makroorganizmů,
  • v půdě obohacené kompostem dochází ke snížení eroze a k utužení půdy,
  • kompostováním se vrací uhlík zpět do půdy, která tak plní funkci „uhlíkové banky“. Uhlík tak není uvolňován do atmosféry v podobě CO2.

 

Snižování komunálního odpadu kompostováním je dokonce i jedním z cílů ministerstva zemědělství. Většina domácího odpadu vhodného ke kompostování končí zbytečně na komunálních skládkách a sběrných dvorech. Hodnotný organický materiál je tak trvale znehodnocený a zbytečně navyšuje objem skládek, které hyzdí krajinu.

 

Proč se tedy nekompostuje více? Vinou mýtů a obav z kompostování.

  1. mýtus: Pracnost třídění kompostovatelného odpadu – vysoká náročnost třídění je hlavním mýtem, který hovoří proti kompostování. Je to mimochodem stejný argument, který koloval před tříděním papíru a plastů. Přitom dnes už je to samozřejmé. Situaci postupně zjednodušují četněji se objevující odpadní nádoby na bioodpad. Existují i obecní programy na pronájem kompostérů k rodinným domům.
  2. mýtus: Kompost zapáchá – kompost začne zahnívat a zapáchat jen když do něj neproudí vzduch. I v takovém případě však stačí kompost provzdušnit, případně jej překopat. Tím se zároveň zbavíte i "vinných" mušek.
  3. mýtus: Kompost zapleveluje záhony – správně založený kompost zničí všechna semena vysokou teplotou kompostování. Ta vzniká práci mikroorganismů a dosahuje až 70 °C.
  4. mýtus: Kompostování je drahé – dnešní nabídka kompostérů je velmi široká. Kompostovací sila si dokonce můžete vyrobit i sami z prken nebo z oblíbených vyřazených europalet.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení