Jak na plevel v mladém trávníku?

Kdejakému zahradnímu nadšenci se to stalo, a stalo se to i nám. Pečlivě připravíte plochu, vysejete nový trávník a stejně se vám na něm objeví plevel.

Kde se stala chyba? Můžete udělat něco proto, aby se to dalo napravit? Pomůže spíš herbicid, nebo sekání? Přečtěte si o našich zkušenostech.

 

Tolik práce a stejně je tam plevel

travnik-sedmikraska-malaČím to je, že se i v nově vysetém trávníku objeví plevel?

Odpověď je velmi jednoduchá. Každá půda přirozeně obsahuje zásoby semen plevelů. Některá semena dokonce přežívají desítky let. Když si přiravujeme travního podklad, především pak nakypřením, tak semenům pomůžeme na povrch a ty najednout mohou začít klíčit. Někdy stačí i malý kořínek a plevel se opět rychle množí. 

Druhým důvodem může být použití méně kvalitního osiva. V osivu mohou být příměsi plevelů, nebo semena travin s menší klíčivostí. Ta potom způsobí, že plevel vzejde dříve než tráva, a postupně dominuje. Prevence je jednoduchá – nešetřit na nesprávném místě a pořizovat kvalitní osivo. Tím se zajistí vynikající klíčivost a garantovaná jakost travního semene bez plevelů.

Při profesionálních revitalizacích a realizacích zahrad používáme a doporučujeme používat prémiová osiva ProSementis.
 

Jak vysít trávník bez plevele

Nejdříve doporučujeme se smířit s tím, že plevel v trávníku bude růst vždycky. Když ne od počátku, tak po čase zcela jistě. Ale existuje hned několik cest, jak se zbavit většiny plevele.

Tou nejjednodušší cestou je důkladné odplevelení ještě předtím, než provedete nové setí. Možné způsoby jsou:

  • chemická likvidace plevele totálními herbicidy. Nejznámější z nich je Roundup. Použití totálních herbicidů je věcí osobní volby majitele pozemku a není od věci se jim snažit zcela vyhnout. Jejich aplikace s sebou totiž nese zdravotní rizika a při nechtěném rozšíření herbicidu mimo žádoucí plochy snadno zahubíte vegetaci i tam, kde jste to neměli v úmyslu.
  • zakrytí plochy černou geotextilií větší gramáže. Přikrytím dosáhnete toho, že velká část plevelů uhyne. Bude jim chybět sluneční svit, vlkhost a pod textilií bude docela horko. Vše živé se pod textilií vysuší a "upeče". Nevýhodou ale je, že musíte na výsledek dlouho čekat. I 3 a více slunečných týdnů.
  • použití travního substrátu, který neobsahuje plevelná semena. Tím se zajistí jednak rychlejší klíčení travního semene, a jednak takový substrát nedovolí plevelům tak rychle vzejít. Nový trávník totiž rychle roste a tím dobře konkuruje plevelům. Kvalitní substrát je místo, kde se při novém trávníku nevyplatí šetřit. Použijete-li totiž původní zeminu, bohatou na semena, bude potřeba následná péče a čeká vás dlouhý boj s pleveli.

 

Něco se nepovedlo

krasny-travnik-maly

Použili jste kvalitní osivo, půdu perfektně připravili. A plevel máte napravo i nalevo. Co teď?

Vůbec nic. Protože u každého setého trávníku je výskyt plevele úplně normální. Většinu jednoletých plevelů navíc zlikvidujete zcela přirozeně pravidelným sekáním. To jim totiž, na rozdíl od trávy, vadí.

Postupujte proto tak, jak byste postupovali normálně: pravidelně sekejte, přihnojujte a starejte se o závlahu.

Čerstvě vysetý trávník sekejte pravidelně jednou týdně na výšku 6 až 8 cm. Během sezóny trávník přihnojujte, například hnojivem s organickou složkou. Tím trávníku dodáte potřebné živiny a s organická složka se nevyplaví během sezónních dešťů. Trávník postupně zesílí, zahušťuje se a přirozeně konkuruje plevelům.

Zavlažování trávníku je důležité, ale je potřeba to nepřehánět. Přemíra závlahy škodí stejně jako nedostatek vody.

Hlavně nikdy nenechejte plevely vyrůst, vykvést a už vůbec ne vysemenit se.


A do čeho se nepouštět?

Široce rozšířený mýtus je používání selektivního herbicidu i na mladém trávníku. Mezi ně patří například bofix, travin, starane a jiné.

Tohle je jedno velké NE-NE-NE. Mladé rostlinky trav jsou velmi náchylné na okolní podmínky. Bofixem nebo jinými chemickými přípravky je můžete úplně zahubit. Nejbližší možný termín pro aplikaci je až rok od vysetí trávníku. Bonusem u Bofixu je při správné aplikaci téměř 100% účinnost. Ale není vhodné ji chtít hned – vyčkejte až za rok po vysetí. 

 

Další rada s katastrofálnímí následky je, že zaplevelený trávník je potřeba sekat nízko (na ježka), plevel to nemá rád.

Zkušení zahrádkáři vědí, že je to mýtus. Jenže pokud se teprve učíte, nebo hledáte radu, tak čtěte dál. Plevelné rostliny nemají rády nízké sekání, ale bohužel stejně to má i trávník. Tomu také nevyhovuje sekání až na skalp. Vůbec nejhorší zátěží pro trávník je, když jej v parném létě sesečete na pár milimetrů. Slunce takový porost velmi rychle zahřeje, vysuší a začnou vznikat vyschlé holiny. Postupně se rozšíří choroby a celé plochy bude potřeba znovu osít od nuly.

Sekání, jako způsob boje proti plevelům, je vhodné tehdy, když sekáte spíš na větší výšku (okolo 6 až 8 centimetrů) a častěji. To proto, že trávník se dokáže obnovovat dlouhodobě sám jen z kořenového systému, zatímco plevel potřebuje k prosperitě kvést a vysemeňovat.

 

Tak ať vám to hezky roste. A nepanikařte nad každým místem, kde roste něco jiného než tráva. Vždyť i ta sedmikráska je přírodní ozdobou.