Podle čeho vybírat plastový obrubník?

Dost možná už jste nad tím už přemýšleli – zvládnu si vylepšit zahradu položením plastového obrubníku, když na to budu sám? A naše odpověď je: "ANO"! Stačí si jen dopředu rozmyslet, jak má váš projekt vypadat a podle toho si vybrat správný obrubník.

A tak než se pustíte rovnýma nohama do realizace, ujasněte si pár základních věcí:

 

1. Popřemýšlejte nad tím, jak vysoký obrubník budete potřebovat.

Na čem vlastně záleží vhodná výška plastového obrubníku?

  • jestli chcete mít obrubník neviditelný (skrytý v zemi) – taková instalace se hodí pro dekorativní účely v zahradě, kde budete často sekat, nebo když se nechcete dívat na černý kus plastu, vykukující nad profil čerstvě posekaného trávníku.
  • obrubník bude nainstalovaný viditelně nad zemí – typicky jako oddělovací prvek kořenového systému stromu, v terasovitě členěném svahu apod.
  • jaká bude výška (mocnost) náspu okolo obrubníku – pro mulčované plochy je lepší počítat s vyšší čistou výškou, tj. hodí se použít střední a vyšší typy obrubníků.

Pro oddělení trávníku a jednoduchého kamínkového náspu stačí i nízké obrubníky (do cca 50 mm), pro mulčované plochy se více hodí středně vysoké obrubníky do 80 mm, a pro viditelně instalované obrubníky je tu kategorie vysokých obrubníků (až do výšky 110 mm).

 

2. Potřebujete jednoduchý obrubník, nebo zároveň chcete připravit i rozvody pro elektřinu, případně pro zavlažování?

V nabídce totiž máme jednoduché a velmi flexibilní obrubníky Gardenbord, které nemají podporu pro usazení kabeláže a hadic.

Také u nás ale najdete robustní obrubníky EkoBord a Geoborder, které už mají předpřipravené žlaby na usazení kabelů a hadic. I tyto obrubníky se samozřejmě dají tvarovat.

 

3. Jak budete obrubník tvarovat?

Se všemi obrubníky v naší nabídce zvládnete tvarovat jednoduché obrazce – přímky a oblouky většího poloměru.

Středně velké oblouky zvládnete nejlépe s obrubníky výrobce geoPRODUCT, které jsou dostupné ve velikostech 45 mm a 58 mm.

Pro malé poloměry jsou ideální volbou jednoduché obrubníky Gardenbord.

 


TIP: Plastové hřeby jsou možná o maličko levnější, ale při pokusech o zatlučení do vyschlé, zhutněné, nebo kamenité půdy se snadno zlomí. Tak si raději ušetřete dřinu a sprostá slova a používejte rovnou ke všem obrubníkům naše kovové hřeby.

Nebo rovnou vyberte některý z cenově výhodných setů.