[GALERIE] Jak postavit fóliovník

Pěstovat si vlastní zeleninu může každý, kdo má kousek políčka nebo malou zahrádku. A i ty nejmenší první úspěchy jsou základem těch větších. Kdo zkusil pěstovat pár rajčat a okurky, tak ví, že na tom moc není. Stačí pár větších kbelíků a slunné místo, koupit sazenice a zalévat. I těch několik málo rostlin pak v sezóně dává okurky i rajčata každý den.

Co ale kdybychom chtěli zvýšit úrodu a zkusit i něco náročnějšího. Co takhle papriky nebo salátové okurky? A co teprv, když nechceme stavět rovnou celý skleník, který stojí i několik desítek tisíc? Nejjednodušší řešení pro další krok v domácím pěstování je: Pořiďte si fóliovník.

Zahradní fóliovníky mají několik výhod. Kromě nízké ceny a super poměru cena/výkon je také fakt, že je dokáže postavit každý kutil. A když doslouží, tak náhradní plachty se dají koupit za zlomek ceny samotného fóliovníku. Prostě vyměníte pokrývku a jede se dál.

V našich podmínkách vydrží plachta v pohodě tři roky. Výsledná úroda z foliovníku bohatě převýší pořizovací cenu. A to již po prvním roce úrody. A to nemluvíme o tom, že máme vlastní zeleninu, u které máme perfektní přehled o použitých hnojivech a způsobu pěstování.

 

 jak-postavit-foliovnik_1

Krok 1

Krabice s fóliovníkem dorazila. Hledáme kousek volného prostoru a jdeme ten zázrak otevřít.

Že postavit fóliovník není žádná věda, prakticky ukazují otec a syn. Ve dvou se to lépe táhne i staví.

 

 

jak-postavit-foliovnik_2

Krok 2

Z krabice na nás hned po otevření kouká hromada trubek, plachtová fólie, sáček se šroubky, lanky a návodem.

Letité zkušenosti s nábytkem Ikea nám napovídají, abychom postupvali podle přiloženého plánku.  

 

 

jak-postavit-foliovnik_3

 

Krok 4

Trubky jsme si rozdělili podle čísel. Nemusíme se pak tolik přehrabovat v celé hromádce.

Začali jsme skládat podstavu fóliovníku s oběma čely.

 

 

jak-postavit-foliovnik_4

Krok 5

Ihned zjišťujeme, že fóliovník není party stan. Bude to chtít nářadí.

Pár kroků do garáže a saháme najisto do šuplete pro desítku klíč a křížový šroubovák.

 

 

jak-postavit-foliovnik_5

 

Krok 6

A teď jen dokola šroubovat a šroubovat. 

Dělíme si role: jeden podává a přidržuje, druhý montuje. Otec jako podržtaška, syn jako montér. Ale vy si to klidně zařiďte jinak ;-) 

 jak-postavit-foliovnik_6

Krok 7

Konstrukce fóliovníku už stojí .

Vrháme se tedy na přípravu podloží, na kterém náš budoucí zeleninový fóliovníko-supermarket bude stát.

 

jak-postavit-foliovnik_7

Krok 8

Bereme na pomoc nivelák (a otec bůhví proč vzpomíná na český seriál Návštěvníci).

Nebojte. Stejnou práci odvede i vodováha a provázky.

Na kontrolu přispěchala i naše vousátá kolie. Ke stavbě fóliovníku jinak kolie ani jiné zvíře není potřeba.

 

jak-postavit-foliovnik_8

Krok 9

Jak rychle psisko přiběhlo, tak i odběhlo. Možná nudou, možná proto, že jsme připravený srovnaný podklad začali hutnit malou vibrační deskou.

Určitě můžete podklad i ušlapat, ale máme rádi stroje. Dodá to výsledku na důležitosti. 

 

jak-postavit-foliovnik_9

Krok 10

Fóliovník může stát normálně na zemi. Ale vypomohli jsme si starými trámy. Nebyly ničím namořené.

Životnost trámů odhadujeme tak na 3 roky. Tou dobou už ale počítáme se skleníkem z polykarbonátu. V něm mimo jiné zúročíme zkušenosti z fóliáku.

Tři roky jsou dost dlouhá doba na to se leccos naučit.

 

 jak-postavit-foliovnik_10Krok 11

Pokud se pozastavuje nad tím, že vousatá kolie je hromada chlupů a na fotce něco nehraje, tak máte pravdu. Naše holka přímo nesnáší česání, a tak jde vždy jednou za čas pod strojek.

Ale zpět ke stavbě. Znovu jsme dohledali plachtu a zkusmo jdeme zastřešit.  Prováděli jsme to bokem, ať si nešlapeme po připraveném podkladu.

 

jak-postavit-foliovnik_11

Krok 12

Ujistili jsme, že nám konstrukce sedí na podklad. Několika vruty a kousky plechu přichytáváme konstrukci k trámům, které tvoří pevnou základnu.

Pokud nechcete fóliovník fixovat takhle napevno, tak už z výroby je plachta opatřená poutky na napínací lanka (ach ty vzpomínky na stanové tábory..).

Pozorné oko si všimne nopové fólie. Na té stojí trámy a také je odděluje od substrátu. Cílem je zvýšit životnost trámů a oddálit jejich nevyhnutelné shnití. 

 

jak-postavit-foliovnik_12

Krok 14

Kutilský duch nás navádí, abychom si zjednodušili budoucí používání a zvýšili záhony uvnitř. Takže bereme pár desek, prohlubujeme vnitřní chodníček a tvoříme vyvýšené záhony.

Nebudeme se tak muset při pěstování moc ohýbat. Je to řešení za pochodu, ale za pohodlnější používání to určitě stojí vyzkoušet.

jak-postavit-foliovnik_13Instalovali jsme zapuštěním vnitřní ohrádku a vytvořili tak vyvýšený záhon. Nebo spíše snížený chodníček.

Všechny dřevené části jsme opět oddělili od zeminy nopovkou a na dno chodníčku jsme položili tkanou textilii.

Ta opět není nezbytná, ale nechceme si dovnitř a ven nosit mazlavou hlínu. Je to levné a čisté řešení.

 

 

jak-postavit-foliovnik_14

Krok 15

Dílo otce a syna už stojí!

Ale nějak nám to nedrží napnuté. Vypínání lanky nepřichází v úvahu – po zahradě běhá pes. Fóliovník a pes by pak byla bitva kdo s koho.

Vyřeší to pilka a několik desek natlučených přes okraje plachty do podkladových trámů. Okraje plachty se dle přiloženého návodu mají přisypat zeminou, aby dílo neodletělo při prvním poryvu větru. Mno, moc tomu nevěříme.

 

jak-postavit-foliovnik_15

Krok 16

Dílo je hotovo. Jsme pyšní, navzájem jsme se poplácali po ramenou a hlavně:

Těšíme se na úrodu!

 

 

 

A pár rad závěrem:

  • určite si hlídejte si teplotu uvnitř. Rajčata to sice vždycky rozchodila, ale celkem 3× se nám podařilo nenechat otevřená okýnka a hezky se nám spálily. Rozdíl teploty venku a uvnitř, obzvlášť když svítí slunce, je opravdu velký.
  • Už po prvním roce používání je jasné, že bude chtít vyztužit střecha. Při prudkých deštích se v ne-zrovna-ideálně vypnuté plachtě drží voda a zbytečně se namáhá celá konstrukce. Řešíme to ohnutím kusu kari sítě a připevňujeme ji na střešní část konstrukce. Zároveň si tím tvoříme oporu pro vyvazování rostlin.
  • Příště bychom s fóliákem koupili rovnou opory pro rostliny. Především spirálovité opory pro rajčata. Jak ta se totiž jednou rozjedou, tak se hůře instalují. Nejlépe je rovnou zapíchněte hned při sázení.