[GALERIE] Jak položit plastový obrubník

Pokládka plastového obrubníku je jednoduchá a zvládne to každý běžně zručný člověk. Pokud zatím nevíte jak na to, tak čtěte dál. Máme pro vás kompletní pracovní postup. Přehledně v jednom článku a včetně ilustračních obrázků.

Postup rozepisujeme krok za krokem a doplňujeme fotografiemi ze staveb zahrad, které jsme rekonstruovali.

 

Krok 1: Příprava nářadí k instalaci a úpravě obrubníků

  • rýč, zahradní motyka a hrábě,
  • kladivo (ideálně gumové),
  • provázek nebo zahradní hadice,
  • pokud budete obrubníky tvarovat (pokládat jinak, než jen do přímky), tak mějte po ruce ještě zahradnické nůžky.

 

Krok 2: Vytyčení budoucího tvaru obrubníku a srovnání podkladu

Místa, kterými chcete vést budoucí linie obrub si vytýčíme provázkem, zahradní hadicí, značkovacím sprejem nebo si tam 'na volno' položíme plastové obrubníky, které budeme později instalovat.

Tvar budoucího obrubníku si ve stávajícím trávníku odryjeme do hloubky. Tu si odměříme podle výšky obrubníku, který budeme pokládat. Vyhloubená brázda pro obrubníky by měla být širší, než samotný obrubník.

ztraceny-obrubnik-plastovy-vytyceni

Vytyčení budoucího ostrůvku pro rostliny pomocí již spojených obrubníků, včetně rostlin pro budoucí výsadbu


Krok 3: Spojení jednotlivých obrubníků pevnými zámky

Máme představu o tom jak budeme plastové obrubníky pokládat. Také už máme hotovou brázdu, do které budeme obrubník ukládat, a zarovnaný povrch tak, aby tvořil přibližně rovinu.

Nyní si potřebný počet obrubníků spojíme pomocí jednoduchých zámků. Spojení dvou obrubníků k sobě provádíme jemným poklepáním kladivem. Jednodušší je práce s gumovým kladívkem, které je k plastu šetrnější.

TIP: Zámky do sebe snáze zapadnou, když obrubníky spojujeme na pevném podkladu. S obrubníky se dobře pracuje při teplotách nad 5 °C. Při vyšších teplotách je totiž manipulace s obrubníky snazší a ani nehrozí zlomení obrubníku po zkřehnutí plastu.

ztraceny-obrubnik-plastovy-fixace-spojovani-gumova-palicka

Na fotce jsou dva obrubníky při spojování zámků pomocí gumového kladívka

 

Krok 4: Alternativní možnost nastřižení žebrování pro tvoření oblouků

Pokud budeme obrubníky tvarovat do oblouků, je potřeba žebrování nastřihnout, nebo úplně odstranit. Na to stačí silné nůžky, kleště nebo pilka.

plastovy-obrubnik-uprava-oblouk

Nastřihnutí žebrování obrubníku jde snadno i zahradnickými nůžkami.


Krok 5: Příprava podloží

Podloží pod obrubníkem musí být rovné a nenakypřené. Rovné proto, aby se obrubník nekroutil, a nenakypřené proto, aby se zamezilo pozdějšímu sesedání zeminy. Výsledná linie obrubníku by pak mohla pokroutit a deformovat. Proto podloží před položením obrubníku srovnáme motykou nebo hráběmi a zarovnaný povrch zhutníme.

Po celé ploše položíme mulčovací textilii s přesahem až za linii obrubníku. Na rozloženou textilii položíme složené obrubníky. Rovná strana obrubníku by měla být směrem k trávníku (žebrováním směrem od trávníku).

TIP: Na jemné vyrovnání povrchu doporučujeme podsypávat pískem, štěrkem nebo přebytečnou hlínou.

 

Krok 6: Kotvení obrubníků pomocí hřebů nebo plastových kotev

Obrubníky připevňujeme k povrchu plastovými nebo kovovými hřeby. Na jeden metr délky obrubníku většinou stačí 3 hřeby. Při instalaci do oblouku ještě nejmíň jeden hřeb přidáme, tedy celkem 4 hřeby na 1 metr délky.

TIP: Do tvrdého podkladu doporučujeme používat kovové hřeby, které se nelámou a najdou si lépe v tvrdém podloží cestu.

koliky-kotvy-neviditelne-obrubniky

Kotvení železnými hřeby na předem připravenou tkanou geotextiii. Obrubník je v mírném oblouku.

 

Krok 7: Dokončovací úprava povrchu

K zafixovanému obrubníku dosypeme zeminu a nový substrát. Jakékoli nerovnosti u odryté části trávníku srovnáme až k horní hraně obrubníku a povrchově osijeme kvalitním osivem.

Mezi dosypanou zeminou a horní hranou obrubníku můžeme nechat výškový rozdíl 5 až 10 milimetrů. Druhou část, kde je položená geotextilie, zamulčujeme do výšky obruby.

TIP: Při instalaci neviditelných plastových obrubníků do nově zakládaného trávníku (novým výsevem) počítejte s rezervou. Obrubník nechejte po instalaci vyčnívat cca 1 cm nad úroveň povrchu budoucího trávníku. Travní drn totiž mírně zvedne povrch.

obrubnik-geotextilie-hreby-instalace

Na fotografii je geotextilie připravená k mulčování a na druhé straně je vše připraveno k zarovnání zeminou.


hotove-zahony

Takto vypadají hotové zamulčované záhony s už rozmístěnou novou výsadbou

 

A to je vše, milí kutilové a zahrádkáři. Pokud si ani po přečtení článku nejste jistí vlastní zručností, nebo máte doplňující dotaz, tak nám napište na chat, nebo rovnou zavolejte na 732 66 77 55. Rádi vám poradíme.