7 věcí, které byste měli vědět o Bofixu

Bofix je chemický prostředek pro likvidaci dvouděložných plevelů. Patří mezi často používané selektivní herbicidy. Jeho oblíbenost souvisí s tím, že neškodí trávníku a také s jeho rychlým nástupem viditelného účinku. U Bofixu je podrobně známo, jak funguje, jak by se měl dávkovat a k čemu se používá. Ale i pravidelní uživatelé Bofixu mívají doplňující dotazy, o které se chceme podělit. Přinášíme proto seznam sedmi věcí, na které se nás ptáte nejčastěji.

 

1. Dávkování

Bofix má jednoduché dávkování  – každých 10 ml Bofixu ředíme 1 litrem vody. Vzniklá směs stačí na ošetření plochy 25 m2. To je obvykle množství pro jednu normálně udržovanou plochu okolo rodinného domku zasaženou běžnými plevely.

Bofix se aplikuje jen na konkrétní plevelné rostliny. Není vhodné postřikovat celoplošně. Plošný postřik může zbytečně uškodit okolo rostoucím stromům a rostlinám.

Když správný poměr zapomenete, stačí se mrknout na obal. Najdete tam totéž doporučené dávkování.

 

2. Kdy sekat trávu po aplikaci Bofixu

Bofix a sekání trávy, nebo kdy se dá znovu sekat trávník po použití bofixu. To je také časté téma. Bofix patří mezi přípravky, které se aplikují na vzrostlé plevele. Postřik se proto nikdy neprovádí na posekaném trávníku.

Z našich zkušeností je vhodné si naplánovat sekání jak před aplikací, tak i po aplikaci Bofixu. Ideálně tak, abyste nemuseli měnit běžnou frekvenci seče, která je jeden až dva týdny.

  • posekejte ještě neošetřený trávník. Výšku sečení přizpůsobte aktuálnímu počasí. Vyčkejte 3 až 5 dní a proveďte postřik Bofixem.
  • následné sekání dělejte v běžném termínu. Ideálně sekání neurychlujte ani neoddalujte od běžné frekvence.

Bofix do hubeného plevele vniká už po prvních minutách. V rostlině putuje od vrchních částí přes pletivo až do kořenového systému. Účinnost bofixu se dramaticky nesnižuje ani když posečete hned v den aplikace Bofixu. Po asi dvou hodinách od aplikace už je totiž vstřebaný hluboko v kořenech.

Nicméně pokud je plevel vzrostlejší, hodí se aspoň jeden den počkat.

 

3. Co s ošetřenou posekanou trávou

Účinné látky bofixu se vstřebávají do kořenového systému plevelů. Zůstávájí tam dlouhou dobu a rozkládají se pomalu. Travní hmotu, která vznikne po prvním sekání ošetřeného trávníku, proto nepoužívejte na kompost, ale zpracujte jako odpad.

Zbytky účinných látek totiž mohou při pozdějším zužitkování kompostu poškodit vyšší dvouděložné rostliny. Tím pak docílíte nechtěného účinku na rostlinách a úrodě například u paprik, rajčat nebo lilku.

 

4. Bofix a domácí zvířata

Během prvního týdne až dvou by se v místech jeho aplikace vůbec neměla pohybovat zvířata. Bofix a pes nebo bofix a domácí mazlíčci nejdou dohromady. Prakticky to pro vás znamená, že na ošetřené ploše je potřeba vytyčit provizorně kolíky nebo plochu jinak ohradit a tím zamezit vstupu zvířat.

Nezapomeňte také na to, že je Bofix toxický pro vodní organizmy. Plochy blízko potoků, vodních ploch nebo nebo zdrojů vody se proto bofixem vůbec neošetřují.

 

5. Jak déšť ovlivňuje účinek

Pokud zaprší dříve než přibližně dvě hodiny od aplikace, tak se hubící účinek Bofixu výrazně sníží. Účinné látky se musí postupně z povrchu plevele vstřebat do pletiva a odtud do kořenového systému. Časný déšť krůpěje bofixu smyje z listu a účinné látky se tak nevstřebají v dostatečném množství.

Po 2 a více hodinách od postřiku už rostliny vstřebaly dostatek účinných látek a déšť tak nemá negativní vliv na účinnost hubení plevele.

 

6. Na co se bofix nehodí

Tento dotaz je sice málo častý, ale o to víc zdůrazňujeme odpověď. Odborníci se s tím totiž při revitalizaci zahrad potýkají pořád.

Bofix, jako obecně všechny herbicidy, se nepoužívá na novém trávníku. Mladé rostlinky travin totiž může poškodit a zahubit. Detailně jsme to pro vás rozebrali v našem článku zde.

A obdobně platí, že Bofix nepoužíváme na čerstvě posečeném trávníku. U nevzrostlých plevelů se totiž bofix nemá jak vstřebat a jeho aplikace by tak byla úplně zbytečná.

 

7. Zdravotní rizika

Bofix není karcinogenní a při doporučeném ředění je obsah potenciálně škodlivých látek malý. Přesto je nutné chránit před, během a po aplikaci sebe i ostatní. Při postřikování plevelů používáme kvalitní ochranné prostředky očí, rukou i dýchacích cest. Po skončení aplikace je potřeba se důkladně umýt.

Pozor na vysoké teploty nad 25 °C – bofix může spolu se slunečním svitem způsobit podráždění kůže a sliznic.

Na bofixem ošetřené plochy zamezte dalšímu vstupu všem osobám po dobu jednoho až dvou týdnů od aplikace. Zejména u plošného postřiku doporučujeme celou plochu vymezit a viditelně označit upozorněním o datu aplikace a názvu použitého herbicidu – Bofix.

 

Zajímají vás technická data? Prozkoumejte další informace o hlavních složkách bofixu: