Testujeme

Roubovací kleště – zázrak nebo zadarmo drahé?

Roubovací kleště – zázrak nebo zadarmo drahé?

Supermarkety jsou možná přeplněné ovocem, ale mnohým chybí příjemná chuť opečovávaného ovoce. A tak se u rodinných domků pomalu vytrácí plochy bez užitkových stromů a plodin a my jsme za to jen rádi. Dřívě čistě okrasné zahrady opět doplňují užitkové koutky s ovocnými keři a stromy, nebo s obdělávanými vyvýšenými záhony. Na mnohých zahradách už zase vidíme fóliovníky a skleníky.

Získat domácí ovoce s bohatou chutí už dávno není disciplínou profesionálních pěstitelů. Naroubovat si na své stromy vlastní oblíbenou odrůdu může opravdu každý. A stačí k tomu roubovací multifunkční kleště a předpřipravená roubovací páska.

 
A jak mohou roubovací kleště pomáhat v domácí zahradě?

Své by k tomuto tématu mohli říci vinaři, kteří podobné kleště používají několik posledních dekád. Roubovací kleště tak nejsou žádná novinka, ale postupně si nachází cestu právě mezi nadšence a hobby zahrádkáře.

Multifunkční kleště pomáhají se dvěma hlavními úkony roubování:

  • ustřihnutí větvičky, na kterou roubujeme a samotného roubu na požadovaný průměr.
  • Tvarová příprava roubu a podnože, která umožňuje snadné spojení obou částí.

 

K dodávaným kleštím u nás získáte tři různé tvary nožů, které lze jednoduše vyměňovat přiloženým klíčem.

Podnož a roubovaná větvička k sobě musí rozměrově přibližně sedět. Jen tak docílíte optimálního spojení a maximalizujete šanci na zdárné uchycení roubu.

Pokaždé provádíme dva řezy. Jeden na podnoži a druhý na roubu. Podle použitého typu nože bude mít řez tvar písmene U, V nebo Ω.

Roubovací kleště mají tu výhodu, že vyseknutí tvaru budoucího spojení je vždy stejně přesné. Díky tomu pak do sebe podnož a roub zapadají jako puzzle. Při tradiční přípravě nožem, nebo roubovacím nožem, na to potřebujete delší cvik, než se to bude ono.

 

Přesnost spojení a čistota řezu má přitom zásadní vliv na úspěšnost srůstu roubu s podnoží.

 

Multifunkční roubovací kleště možá nejsou zázrakem v ovocnářství. Ale máte v nich pomocníka, který nahradí roubovací nůž i ovocnářské zahradní nůžky, a který usnadní a zrychlí práci na zahradě.
 
A protože sami roubovací kleště z našeho eshopu používáme, přinášíme i pár praktických tipů jak je používat:
  • práce s rouby je mnohem jednodušší, když budou mít délku aspoň 5 mm. Na menších roubech nevytvoříte potřebnou plochu pro dobré spojení s podnoží. Roub pak bude i po zapáskování špatně držet a nesroste. Pokud už "musíte", tak raději sáhněte po roubovacím noži.
  • Specializované roubování konifer a čarověníků je prakticky vyloučené. Ale úspěšně roubovat jde i některou zeleninu. 
  • Pevnost spojení záleží na průměru roubu a podnože a také délce jejich vzájemného spojení. U roubovacího nože řez obou stran sedí perfektně, ale není moc dlouhý. Proto na to musíme myslet. Používáme proto kratší rouby, abychom snížili páku roubu na spojení s podnoží. Také pevně páskujeme, případně spojení dodatečně vyztužíme. Myslet musíme i na ptáky, kteří využívají větvičky k sezení a mohou spojení roubu narušit.
  • Nože a čepele nůžek po použití dobře očistíme. Po zaschnutí nečistot už se čištění dost znesnadňuje.
Podle čeho vybírat plastový obrubník?

Podle čeho vybírat plastový obrubník?

Často se nás ptáte "Zvládnu si vylepšit zahradu položením plastového obrubníku, když na to budu sám?" A naše odpověď je: "ANO"! Důležitý je výběr typu obrubníku. Na to v první řadě potřebujete mít představu o tom, jak má váš projekt vypadat.

Proto než se pustíte rovnýma nohama do realizace, ujasněte si následující 3 body:

 

1. Popřemýšlejte nad tím, jak vysoký obrubník budete vlastně potřebovat.

Na čem vlastně záleží vhodná výška plastového zahradního obrubníku?

  • jestli chcete mít obrubník neviditelný (tedy úplně skrytý v zemi) – taková instalace se hodí pro dekorativní účely v zahradě, kde budete často sekat, nebo když se nechcete dívat na vykukující hranu obrubníku nad úrovní čerstvě posekaného trávníku.
  • plastový obrubník bude nainstalovaný viditelně nad zemí – typicky jako oddělovací prvek kořenového systému stromu, v terasovitě členěném svahu, nebo jako mechanická zábrana mezi trávníkem a dekorativní plochou, apod.
  • jaká bude výška náspu nebo výplně okolo plastového obrubníku – pro mulčované plochy počítejte s vyšší čistou výškou, tedy hodí se použít střední a vysoké typy obrubníků.

 

Pro oddělení trávníku od kamínkového náspu stačí i nízké obrubníky (do cca 50 mm), pro mulčované plochy se více hodí středně vysoké obrubníky do 80 mm, a pro viditelně instalované obrubníky je tu kategorie vysokých obrubníků (až do výšky 110 mm).

 

2. Potřebujete jednoduchý plastový obrubník, nebo zároveň chcete připravit i rozvody pro zavlažování?

V nabídce totiž máme jednoduché a velmi flexibilní obrubníky Gardenbord, které nemají podporu pro usazení kabeláže a hadic.

Také u nás ale najdete robustní obrubníky EkoBord a Geoborder, které už mají předpřipravené žlaby na usazení kabelů a hadic. I tyto obrubníky se samozřejmě dají tvarovat, ale hlavně mají připravené žlábky pro pevné usazení hadic pro závlahový systém.

 

3. Jak budete obrubník tvarovat?

Se všemi obrubníky v naší nabídce zvládnete tvarovat jednoduché obrazce – přímky a oblouky většího poloměru.

Středně velké oblouky zvládnete nejlépe s obrubníky výrobce geoPRODUCT, které jsou dostupné ve velikostech 45 mm a 58 mm.

Pro malé poloměry jsou ideální volbou jednoduché obrubníky Gardenbord.

 


TIP: Plastové hřeby jsou možná o levnější, ale při pokusech o zatlučení do vyschlé, zhutněné, nebo kamenité půdy se snadno zlomí. Ušetřete si dřinu a sprostá slova a používejte rovnou ke všem obrubníkům naše kovové hřeby.

Nebo rovnou vyberte některý z cenově výhodných setů.

[GALERIE] Proč nedoporučujeme používat levné plastové lemy

[GALERIE] Proč nedoporučujeme používat levné plastové lemy

Mezi profesionálními zahradníky snad ani nenajdete větší shodu. Žádný zahradník nedoporučí rovný plastový zahradní lem do zahrady, za kterou má ručit svou pověstí. Dlouhodobě se totiž rovné lemy nehodí pro žádné okrasné účely. Proč? Odpověď je prostá – ani v rovných pruzích, ani ve tvarovaných okrajích rovné plastové lemy nedrží svůj tvar. Vlivem zátěže a střídání teploty se postupně kroutí a mění tvar, ve kterém byly původně usazené k podkladu.

Každý zahradník má sice jiné zkušenosti s trávníky, s vhodnými hnojivy, má jiné osvědčené postupy pro vhodné stromy a keře atd. Ale na špatných vlastnostech rovných plastových zahradních lemů se zahradníci vždy shodnou.

Zatímco vlnité lemy, které díky pravidelnému zvlnění dokáží udržet alespoň částečnou stabilitu a při vhodném obsypání zeminou vydrží mnoho let, rovné plastové lemy nevydrží v požadovaném tvaru ani celou jednu sezónu.

A jedno univerzální pravidlo: rovný ani vlnitý plastový lem nepatří na okraje zatěžované plochy. Na chodnících, parkovištích nebo na pošlapových krajích hřišť totiž plochy pracují tak intenzivně, že se lem začne vlnit, natahovat a může prasknout. Nesvědčí mu ani časté našlapávání.

Pro ilustraci přikládáme několik fotek, jak vypadá rovný plastový lem, který měl ohraničovat velmi intenzivně využívanou plochu u dětského hřiště. Instalace byla v době focení jen dvě sezóny stará.

Určitě si na první pohled všimnete, jak moc se plastový lem zvlnil. Na několika místech je při podrobném zkoumámí vidět, že horní okraj už má první praskliny.

Rovné plastové lemy v naší nabídce sice také najdete, ale je to stavební materiál, který nemůžeme s čistým svědomím doporučit. Pokud se i přes všechna doporučení rozhodnete pořídit, je potřeba zvážit na jaké účely jej budete používat.


Dlouhodobě totiž jednoduchý plastový lem nevydrží v požadované kvalitě a hned v prvních letech s ním můžete mít více starostí, než radostí. Obzvláště na viditelných plochách bude ošetřená plocha působit neudržovaným dojmem. Pokud z nějakého důvodu potřebujete tenký lem, zvažte raději vlnitou variantu plastového lemu, nebo jednoduché ohebné zahradní obrubníky Gardenbord.

[TEST] Vyplatí se pořídit bytelné pracovní rukavice?

[TEST] Vyplatí se pořídit bytelné pracovní rukavice?

Nejčastější pracovní pomůckou při práci okolo domu a zahrady jsou rukavice. A to platí jak při práci doma, tak u profesionálů. Za rok se spotřebuje při lehké i těžší práci mnoho párů rukavic. A tak jsme si řekli, že se podíváme detailně na to, jestli se na rukavicích dá ušetřit a nedělat přitom ústupky v kvalitě ochrany rukou.

Při vybírání konkrétního modelu rukavic se mnoho zákazníků rozhoduje jen podle ceny za každý pár. Hodně se tak zapomíná na to základní – samotnou kvalitu ochrany rukou.

Požádali jsme proto dvě profesionální firmy, EdenArt s.r.o. a Ing. Sylvie Turoňová – Zahrady, aby daly pořádně zabrat třem různým párům rukavic. Všechny tři modely patří mezi stejné typy povrstvených pracovních rukavic. Liší se mírou odolnosti proti mechanickým rizikům (to je odborný termín pro různé formy nebezpečí, které mohou způsobit zranění prstů a rukou), také jiným použitým materiálem a odlišnou cenou za každý pár.

Aby bylo naše testování úplné, tak přidáváme i skutečné fotografie a komentáře, které jsme od testujících firem sesbírali. Sami si pak udělejte celkový obrázek o tom, jak vlastně jednotlivé typy rukavic obstály v dlouhodobém používání a jak by si v reálných podmínkách vedly u vás.



Testované modely


Číselné označení rukavic (EN 388) je jednoduché. Zleva doprava každé číslo označuje kvalitu ochrany proti určitému typu rizika. Čím vyšší číslo, tím lepší ochrana proti:
  • oděru – kolik toho materiál rukavic vydrží, než se prodře
  • proříznutí – jak je rukavice odolná vůči poškození ostrými předměty
  • trhání – nakolik se materiál dokáže napnout, než se začne trhat
  • propíchnutí - schopnost zabránit vniknutí cizích předmětů


Každé ze tří testovaných typů rukavic mají trochu jiný účel a doporučené použití:
  • Brita jsou rukavice pro lehkou práci. Hodí se pro práci s nářadím, pro manipulaci, při řízení strojů a pro nenáročné činnosti.
  • Nita jsou protipořezové rukavice. Mají zvýšenou odolnost proti pořezání, a protiskluzový povrch. Hodí se pro práci s hladkými a ostrými předměty, jako jsou sklo, plechy, trubky.
  • Cita II jsou také protipořezové rukavice. Jsou odolnější proti namáhání oděrem i proti přořezání. Hodí se proto pro práci s kamením, stavební sutí, dřevem, sklem i jinými ostrými předměty.

Naši testeři pracovali během testů běžným způsobem. Pracovali na přestavbách zahrad, bourání starých chodníků, pokládání obrubníků a zvelebování zeleně. V těchto pracech jsou zastoupené všechny lehké i hrubé činnosti, které by dělal i jiný běžný uživatel pracovních rukavic. Typické materiály, se kterými přichází rukavice do kontaktu jsou zde: hlína, písek, mulčovací kůra, štěrk, stavební suť, zbytky rostlin a keřů.
Ve dvou časových obdobích si tak ukážeme, jak vypadaly testované pracovní rukavice po jednom a po třech týdnech používání v reálných podmínkách.


První týden testování

Jak vypadají nové rukavice si můžete prohlédnout v tabulce výše (viz Testované modely). A jak si vedly rukavice pro prvním týdnu?

Model hřbetní strana dlaň a prsty Postřehy testujících
Brita pracovni rukavice brita black canis cxs pracovni rukavice brita black canis cxs Rukavice Brita měly po třetím dni na konečcích prstů několik menších děr. Na dlani už chyběla většina ochranného povrstvení. Při práci s dekoračním štěrkem se v úpletu začala tvořit první větší oka. Museli jsme je vyměnit za nový pár. Jejich testování proto končí.
Nita ochranne rukavice pracovni nita protipořezové canis cxs ochranne rukavice pracovni nita protipořezové canis cxs Na hřbetní části jsou rukavice jen drobně odřené. Jsou vidět první žmolky a malé kousky prvních uvolněných vláken. Na dlani se v nejvytíženějších místech (konečky prstů a vnitřní hrana dlaně) pomalu odlupuje nitrilová ochranná vrstva, ale nemá to vliv na komfort práce. Manžeta je v perfektním stavu a rukavice jsou pořád pohodlné a plní to, co se od nich očekává.
Cita 2 ochranne rukavice pracovni cita cita2 cita 2 cita II citaII canis cxs ochranne rukavice pracovni cita cita2 cita 2 cita II citaII canis cxs Na hřbetu došlo k vyblednutí potisku. Na dlani a prstech se trochu opotřebovalo povrstvení polyuretanem, což ale nemá vliv na pohodlí nebo na funkčnost rukavic. Nejsou vidět žádné žmolky ani uvolněná vlákna. Rukavice je téměř ve stavu nového páru.



Třetí týden testování

Hned v prvním týdnu testování museli naši profíci vzít nový pár rukavic Brita. Do dalšího vyhodnocení tak postupují jen 2 páry protipořezových rukavic: Nita a Cita II.

Model hřbetní strana dlaň a prsty Postřehy testujících
Brita neproslo testem odolnosti rukavic neproslo testem odolnosti rukavic

I na dalších párech nových rukavic se ukazuje, že modelu Brita svědčí jen méně náročná práce. Postačují pro práci s nářadím, přesazování kytek a podobně. Při práci s kamením, štěrkem nebo jinými ostrými, hrubými nebo drsnými předměty se rychle opotřebují.

Ve třetím týdnu už používáme 5. pár nových rukavic.

Nita ochranne rukavice pracovni nita protipořezové canis cxs ochranne rukavice pracovni nita protipořezové canis cxs Ochranná vrstva už je na všech místech značně opotřebovaná. Všude jsou silné žmolky, mezi kterými se drží nečistoty. Na jedné rukavici se proděravěla špička palce a na ukazováčku už materiál viditelně slábne. V rukavicích se dá pořád pracovat. Už to ale není "ono" – často se dovnitř dostane kamínek, špína a rukavice je potřeba často oprašovat od nalepené špíny.
Cita 2 ochranne rukavice pracovni cita cita2 cita 2 cita II citaII canis cxs ochranne rukavice pracovni cita cita2 cita 2 cita II citaII canis cxs Rukavice mají za 2 týdny jedinou změnu – povrstvení je trochu ošoupanější. Díky tomu, že je povrstvený materiál zalezlý až mezi vlákna rukavice, však nemá ošoupání žádný vliv na schnopnost zabránit vnikání nečistot dovnitř rukavice. Také nepřibyly žádné žmolky, rukavice se nikde netrhají a pracuje se v nich stejně pohodlně jako první týden.



Hodnocení testu

Nepřekvapilo nás, že jsme spotřebovali tolik rukavic Brita. Jsou velmi levné (20,- Kč / pár) a jsou určené pro lehkou práci. Když se používají opakovaně jen při práci s nářadím, vydrží dlouho ve velmi dobrém stavu. Ale pro časté střídání činností na zahradě se nehodí ani profesionálním, ani hobby uživatelům. Stačí se totiž párkrát prohrabat zeminou, prostříhat stromy, živý plot a objeví se první defekty.

Rukavice Nita se velmi dobře nosily první dva týdny. Ve třetím týdnu už materiál na těch nejvíc zatěžovaných místech viditelně zeslábl. Do rukavic začal vnikat jemný prach a menší kamínky. Přesto vydržely mnohem déle než rukavice Brita a při opatrnějším zacházení by vydržely určitě víc. V nabídce už je u nás bohužel nenajdete.

Poslední testované rukavice, model Cita II (nebo také Cita 2) jsou ze všech testovaných kusů nejodolnější. I po skončení testování používáme stále tentýž pár rukavic a jsou pořád stejně pohodlné a fungují bez nejmenších problémů. I přes vyšší cenu za pár (104,- Kč) se podle našeho testování vyplatí je pořídit. Nevadí jim práce ani s materiály, kde se jiné rukavice trhají, odírají nebo silně žmolkují. Namísto vyměňování rukavic tak dokola oblékáme jeden pár, který opravdu "drží". Při celosezónních pracech realizační firmy bychom spotřebovali jen pár párů rukavic. To je velká úspora oproti stovce párů běžných rukavic, které spotřebováváme dnes.


Děkujeme profesionálům EdenArt, s.r.o. a Ing. Sylvie Turoňová za důkladné zátěžové testy rukavic a také za jejich postřehy a komentáře k jednotlivým modelům.

Čím je lepší kotvit plastové obrubníky – plastové nebo ocelové hřeby?

Čím je lepší kotvit plastové obrubníky – plastové nebo ocelové hřeby?

V našem eshopu najdete jako příslušenství k plastovým obrubníkům různé typy hřebů. Liší se jak délkou, tak materiálem, ze kterého jsou vyrobené. A jednou z velmi častých otázek je, zda pro ukotvení plastového obrubníku používat plastový nebo kovový hřeb.

Odbornou odpověď jsme získali u realizační firmy EdenART, s.r.o., která má dlouholetou tradici se stavbami a péčí o zahrady.

 

Jak to tedy je? Máme kotvit plastem nebo raději kovem?

Naše praxe coby realizátora zahrad ukazuje, že efektivnější je kotveníobrubníků pomocí ocelových hřebů. To proto, že např. nemusíme řešit kompatibilitu plastových kotev, kdy jsou různé tvary a typy pro jednotlivé výrobce (přestože existují i univerzální hřeby). Především máme prakticky odzkoušeno, že ocelový hřeb si snadno najde cestu i v kamenité půdě. Zatímco plastové hřeby se v takové půdě snadno zlomí, a už je nejde znovu použít, tak ocelový hřeb vytáhnete a zkusíte jej ukotvit o kousíček vedle. Ušetříme tím čas i náklady na materiál.

 

A co zrezivění? Ocelový hřeb v půdě přece podléhá přirozené korozi.

Ano, hřeby začnou postupně korodovat. A i to přesto, že je jejich povrch pozinkovaný. Masa ocelového materiálu hřebu je však dost velká a koroze tak nemá vliv na funkci obrubníku. 

 

Proč se tedy vůbec vyrábí a kupují plastové hřeby?

Výrobce plastových obrubníků často vyrobí jak samotnou obrubu, tak i hřeb k obrubníku. Navíc výrobní náklady plastového hřebu jako výlisku jsou nižší. Tím jsou plastové hřeby cenově dostupnější.

 

Používáte ocelové kotvy i pro fixaci textilií a tkanin?

Ne, v tomto případě používáme primárně plastové kotvy k tomu určené, nejlépe s větší hlavičkou. Máme ale také vychytávku, když se plastový hřeb zlomí – natlučeme do jeho hlavičky ocelový hřeb. Ten si v podloží najde cestu a hlavička původní plastové kotvy si zachová svou fixační funkci.

 

Děkujeme za praktické zkušenosti.

Odpovídal majitel EdenART, s.r.o. Ing. David Říman