6 výhod neviditelných obrubníků v okrasné zahradě

Neviditelné obrubníky jsou oblíbeným řešením pro oddělování různorodých ploch. Kombinují vlastnosti jako trvanlivost, bezúdržbovost, rychlost a jednoduchost pokládky i cenovou dostupnost řešení. Díky naší dlouholeté praxi z realizací zahrad nám jich prošly rukama tisíce metrů. A to jak plastových obrubníků, tak jejich betonových variant.

 

Jaké vidíme hlavní výhody neviditelných obrubníků?


neviditelny-obrubnik-travnik-zahon

1. Pracovat s nimi zvládne opravdu každý

Firmy realizující okrasné zahrady si neviditelné obrubníky velmi rychle oblíbily. Neznáme jednodušší způsob oddělení plochy trávníku a záhonu, případně trávníku a chodníku.

A právě jednoduchost pokládky plastových obrub je klíč pro stavění zahrady svépomocí. Stačí dodržet několik základních pravidel a přípravu záhonů a okraje trávníku zvládne i amatérský zahradník s minimální zručností. A to rychle a i se základním zahradnickým nářadím jako rýč, lopata, kladívko, zahradnické kolečko a hrábě. A čas, to jsou peníze.

A jestli to jediné co vám chybí je návod, tak koukněte na ten náš.

 

2. Fantazii se meze nekladou

Pryč jsou ty doby, kdy se okraje záhonů řešily ocelovými pláty, betonovými obrubami, nebo neposednými plastovými lemy, co nedržely tvar ani výšku. S neviditelným obrubníkem v zahradě vytvoříte jakékoliv tvary. Lze je pokládat v přímce i v oblouku.  Můžete tvořit jakékoliv úhly a přitom zachovat pevnost linie obruby. Při správném položení vydrží pevně mnoho let.

Chcete na zahradě hvězdu? Nebo smajlíka? Jin-jang? S ohebnými obrubníky to není ani nejmenší problém.

 

3. Kombinace s různými materiály

Plastová obruba nevytváří jen hranici mezi okrasným trávníkem a záhonem s rostlinami. Může stejně tak plnit funkci opory pro betonovou dlažbu nebo dlažbu z přírodního kamene. Při běžném zatížení chodníků tak obrubník drží tvar chodníku a zjednodušuje instalaci i šetří peníze.

A stačí obrubník jen mírně zapustit oproti výšce dlažby a vytvořit dekorativní neviditelnou linii. To se hodí především u dlažeb z přírodních dlažebních kostek, u dlažeb z kamenných odseků nebo u historické technice štětové dlažby, kde pak o to víc vynikne unikátnost dlažby samotné.

 

4. Trvanlivost řešení

Neviditelný obrubník pevně drží, nevadí mu vlhkost ani sucho. V zemi vydrží desítky let. Lze jej zatížit, šlapat po něm, jezdit po něm sekačkou i traktůrkem. Zvětrávání je pro něj cizí pojem a když už jej nějaký houževnatý záškodník zničí, tak jeho výměna je otázkou jedné hodiny.

 

obruba-zahon-kamen-mulc

5. Hlavně bez práce


Čas jsou peníze a oceňovanou vlastností neviditelných obrubníků je rychlost jejich pokládky. Oproti jiným technologiím je vytvoření linie ztracených obrub otázkou několika hodin. Navíc se nemusí čekat na jakékoliv technologické pauzy.

Práci zjednodušuje nízká hmotnost obrubníků a jednoduché propojování pomocí zámků. Bez práce to sice není, ale jde to rychle a položení obrubníků zvládne každý kutil.

 

6. Změna je vždy možná

Možná se jen mistr tesař utnul, nebo už máte okoukanou linii záhonků. Třeba potřebujete záhon zvětšit, změnit tvar nebo je budete přesouvat jinam? Stačí trochu zabrat a obrubník je venku. Jediné pevné spojení s podkladem je pár hřebů. A pokud jste aspoň trošku opatrní, tak jej můžete použít znovu.

 

Pár tipů od profesionálů

(Aneb ušetřete si trápení, protože my už jsme se spálili za vás).

 

Kotvení hřeby – ocel nebo plast?

Vezměte rýč a koukněte se jakou máte na zahradě půdu. Pokud je měkká a poddajná, tak použijte plastové hřeby. Pokud je tvrdá, kamenitá nebo obojí, určitě použijte hřeby ocelové. Ty lze použít vždy, a to v půdě mekké i tvrdé. A rezivění se bát nemusíte. I v našem podnebí vydrží opravdu velmi dlouho. 

 

Test křehkosti

Sehnali jste neviditelné obrubníky levně? Zkuste jednoduchý test křehkosti. Při teplotě alespoň 15 °C vezměte obrubník a zkuste jej namáhat v ohybu a také je podélně kroutit. Měl by tento test v pohodě vydržet.

Občas se nám ale do roukou dostanou obrubníky z příliš křehkého plastu. Ty se i při mírném ohnutí ihned zlomí a při prasknutí se rozpadnou na více tvrdých a ostrých kousků. To je nebezpečné a také hrozí praskání po instalaci. A dělat práci vícekrát se asi nikomu nechce.

 

Hledejte sady

V eshopu Garden Style dodáváme obrubníky zahradnických firmám, které s nimi pracují prakticky denně. Výhodnou cenu však nabízíme i koncovým zákazníkům. Projděte si naši nabídku sad včetně hřebů.

A pokud plánujete opravdu velkou předělávku zahrady a plánujete velký odběr – ozvěte se nám pro výhodné paletové odběry.