Výhody plastových obrubníků

V zahradnické praxi se opakuje základní požadavek na jednoduchost údržby okrasné zahrady. V každé zahradě totiž nejvíce času zabere údržba dvou hlavních prvků:

  1. údržba trávníku,
  2. údržba okrasných a užitkových záhonů.

 

A právě místo předělu, kde trávník končí a záhon začíná je zásadní bod, který může práce na zahradě buďto značně zjednodušit, nebo výrazně zkomplikovat. Instalace plastového (neviditelného, či ztraceného) obrubníku je ideální komplexní řešení.

 

Hlavní výhody plastových obrub pro oddělování zahradních ploch jsou:

  • nízká cena plastového obrubníku,
  • jednoduchá montáž a instalace,
  • široká nabídka velikostí a typů obrub,
  • ekologické složení a zdravotní nezávadnost,
  • bezúdržbovost a trvanlivost,
  • zjednodušená údržba zahrady,
  • variabilita použití.

A tyto výhody si teď krátce rozebereme.

 

Nízká cena plastového obrubníku

Na trhu je celá řada typů obrubníků, ze kterých si můžeme vybírat. Cena většiny plastových obrubníků je však nižší, než u těch nejlevnějších betonových obrub. Instalaci plastového také na rozdíl od betonového zvládne každý zručnější milovník hezké zahrádky.

 

Jednoduchá montáž a instalace

Montáž zvládne každý, i průměrně zručný, člověk. Potřebujete jen základní nářadí, které najdete zaručeně i u sebe doma: rýč, motyku, kyblík nebo zahradní kolečka, kladívko a metr.

Montáž jednotlivých segmentů obrubníků se provádí jednoduchým spojením zámků na koncích. Pokud potřebujete tvarovat oblé tvary, stačí jen přestřihnout žebrování základny obrubníku. Pomocí kladívka pak po srovnání podkladu do potřebné výšky ukotvíte plastovým nebo kovovým hřebem obrubu do připraveného podloží.

Samotný plastový obrubník po připevnění k podkladu také ukotvuje mulčovací textilii.

 

Široká nabídka velikostí a typů obrub

V nabídce jsou obruby s výškou od 27 až do 100 mm. Zároveň si lze vybrat z velmi široké nabídky typů.

Výšku obruby obvykle volíme podle způsobu mulčování záhonu. V případě drobného drceného kameniva, nebo kačírku v menší frakci kamene, lze používat obrubníky již od 45 mm výšky. Nejběžněji se používají obruby o výšce od 45 mm do 78 mm, například od výrobce Ekobord, Gardenbord, nebo geoBORDER, které lze použít i pro mulčování většími kameny.

Plastové obruby GARDENBORD jsou určené k pokládce do oblouku i bez nutnosti stříhání žebrování. ObrubygeoBORDER jsou pak vybaveny prolisem pro osazení závlahové hadice, případně rozvodů kapkové závlahy.

 

Ekologické složení a zdravotní nezávadnost

Plastové obruby jsou ekologické a zdravotně nezávadné. Často jsou vyrobené z již recyklovaného plastu. Materiál je odolný vůči UV záření a neuvolňuje do půdy žádné nebezpečné látky.

 

Bezúdržbovost a trvanlivost

Po správné instalaci obrubníků a dokončení trávníku máte hotovo na desetiletí. Obrubník nevyžaduje žádnou údržbu nebo speciální péči.

 

Zjednodušená údržba zahrady

Hlavní výhodou plastového obrubníku je trvanlivé oddělení plochy trávníku a záhonu. Obrubník navíc můžete přejíždět sekačkou i zahradním traktůrkem. Odpadá tak nutnost ručního dočišťování nebo dosekávání zbytků strunovou sekačkou.

Variabilita použití plastových obrub

Obruby lze použít také k výškovému oddělení zahradních ploch pod oplocením bez nutnosti instalace podhrabových desek. K tomu poslouží nejmasivnější obrubník na českém trhu –EKO-BORD BIG. Představuje jednoduché a levné řešení například v případě, že potřebujete zamulčovat záhony, jejichž hranicí je oplocení.

Velmi oblíbených použitím je také použití obruby pro tvarování chodníků v jakýchkoliv tvarech. Kombinovat je lze jak s betonovou dlažbou, tak také v kombinaci s žulovými odseky, žulovými kostkami nebo při pokládce štětové dlažby. Plastové obrubníky také lemují zatravňovací tvárnice vhodné pro ekologické výstavby. 

Dalším častým využitím je vymezení mlatových chodníků, které jsou oblíbené nejen v parkových úpravách, ale také v zahradách u rodinných domů. Podobné je i použití pro hmatové chodníky ve školkách, školách, parcích a naučných stezkách.